"Akim"

PDP SE(POLAR)CH

Olenkas Akim

SE31825/2013

Född den 12 april 2013
57 cm hög, 23 kg 
HD B (fria höftleder)
Ögon UA (utan anmärkning)
 
 
Akim betyder 'gudagiven', förkortning av Joakim på ryska, han är en av tre valpar ur Olenkas A-kull som stannar hos oss. Akim har blivit en härlig hane, stark och duktig, med trevligt temperament. Han går ofta bak i vårt spann då han är starkast och har ett fint fokus och har tidigare gått mycket i led och klarar även singelled . Och han älskar fortfarande att sitta i knät.
Akim är pappa till två kullar födda 2017, varav den ena med vår Lava och fyra valpar tre tikar och en hane, där dottern Katinka bor kvar hos oss. Den andra kullen är med Skullsam's Dreama, med två tikvalpar.
Draghundstävlingar: (samlade bruksmeriteringar 10 1:a pris och ett 2:a pris)
2019:
  • DP60 Nordiska samojedmästerskapen 9-13 februari, deltar i 5-spannet och får en 3:e placering med ett 1:a pris i bruksmerit
  • DP20: Nordiska Samojedmästerskapen 9-13 februari, deltar i 5-spannet och får en 5:e placering och ett 2:a pris i bruksmerit
  • DP20: Polarhundsmästerskapen 26-27 januari i Åsarna, deltar i 5-spannet och får en fjärdeplacering
2018:​
  • 2:a plats i Nordiska mästerskapen (2x30 km) Samojedveckan, 1:a pris i meritering
  • 2:a plats i Nordiska mästerskapen (2x12 km) i Samojedveckan, 1:a pris i meritering
  • 1:a plats i Polarhundsmästerskapen och Nordic Open i 4-spann (3x10 km) 
  • 2:a plats i Grönlandsdraget (2x32 km) i 4-spann, med 1:a pris i meritering
2017:
Samojedveckan och Nordiska mästerskapen i Furudal och Hamra 20170210-14
 
  • I 4-spann på 2x12 km (DP20) blev det en silvermedalj i NM till Dan och hundarna på tiden 1:25:13, och därmed klarade de också meriteringstiden och våra tre ur Olenkas A-kull blev polarhundschampion
  • I 5-spann på 2x30 km (DP60+) blev det ett silver i NM till Dan med hundarna på tiden 4:24:55: och även där ett 1:a pris i meritering
2016:
  • 3:e plats på Grönlandshundsmerin 2*31 km, slädhundsklass, 1:a pris DP60+, bruksmerit
  • 2:a plats på NM Samojedveckan 2*13km, slädhundsklass, 1:a pris DP20+, bruksmerit
  • 2:a plats på NM Samojedveckan 2*30km, slädhundsklass, 1:a pris DP60+, bruksmerit
  • 1: pris på DP10,"milen på timmen", pulkaklass, bruksmerit
2015:
  • Brons i slädhundsstil 2*10 km DM, Västras Vinterrace, SPHK Västra, Nornäs 2015 (total tid: 1:45:47).
  • 7:e plats i slädhundsstil 2*12 km, Polarhundsmästerskapen, SPHK Gävle-Dala, Orsa Grönklitt 2015 (total tid: 2:45:40).
  • 8:e plats i slädhundstil 2*11 km, Oredraget Nordiska mästerskapen, SPHK Samojed, Furudal 2015 (1:46:43).
  • 2014:
  • 5:e plats i fyrspann, Barmark 10 km, Midnattsracet SPHK Mälardalen, Västerås 2014 (tid:0:52:22).
 
Utställning:
  • Very Good i bruksklass för domare Harto Stockmari på Nordic Dog Show (NÄKK) i Vänersborg 2019.
  • 1:a hane i Bruksklass, BIM BRUKS, Excellent, CK, 6:e bästa hane i konkurrensen med Certifikat, Furudal 2019, domare Mikael Nilsson
  • 1:a hane i Bruksklass, Excellent, CK, 3:e bästa hane i konkurrensen med Certifikat, Furudal 2018, domare Annica Uppström
  • 2:a hane i Bruksklass, Excellent, CK, 2:a bästa hane i konkurrensen med Reservcert, Tånga hed 2016, Vårgårda, SPHK Västra, domare Hannie Vink (Holland).
  • 1:a hane i Bruksklass, Very Good, Vaggeryd 2016, SPHK Södra, domare Anna Törnlöv.
  • 2:a bästa Juniorhane, Very Good, Arboga 2014, SPHK Mälardalen, domare Eva Widstrand.

Stamtavla för A-kullen, 1,5 % i inavelsgrad

SE38353/2010
Snötrollens Geardni Aniuk

N11500/99
Little Rocky's Dennis

DK26640/96
Petschora's Freundlicher Felix

N13662/96
Little Rocky's Annabell

S28850/2005
Snötrollens Oppas Kiska

S47926/2002
Polarullens Alyosha Maksim

S40717/2002
Sun Master's Spring-Dream

SE39043/2010
Miltonia's Akilina

S38562/2002
Nordvikens Popov Zolot Sobaka

AKCSBWP49710806
Kriskella Turns To Gold

S46738/98
Nordvikens Mitchenka-Magi

S38090/2005
Great Jamarofs Manja

S57983/2000
Hyttmyran's Jamarof Jole Sazhow

S45255/99
Great Geroj Marusja